Ptali jste se

Ptali jste se

Dobrý den, koupil jsem VW Touran 2014, 2.0 tdi, 160 000 km najeto. Předchozí majitel z Německa měnil olej v autorizovaném servisu longlife po 25-30 000 km.


Zanesený DPF filtr? Známe řešení!

Zanesený DPF filtr? Známe řešení!

Problematika zanesených filtrů pevných částic DPF u vozidel s dieselovým motorem se nyní skloňuje na různých místech snad ve všech pádech. Závažným problémem s fatálními následky je jejich odstranění z vozů, což je v přísném rozporu s naší legislativou. Je to ale opravdu pro majitele takto postižených vozů jediné možné řešení?


Jak vybrat správný olej

Jak vybrat správný olej

Postup správného výběru motorového, převodového oleje nebo jiné provozní kapaliny Vám nejzodpovědněji dokáže určit příručka k Vašemu automobilu nebo zařízení, pro které hledáte příslušné provozní náplně.


Klasifikace ACEA

Klasifikace ACEA

Klasifikaci ACEA rozdělujeme do tří skupin

  • oleje pro zážehové, značené  písmenem "A" a lehké vznětové motory, značené písmenem "B"
  • oleje kompatibilní s katalyzátory pro zážehové a lehké vznětové motory, značené "C"
  • oleje pro vysoce výkonné vznětové motory, značené písmenem "E"

Klasifikace API

Klasifikace API

Klasifikace API dělí motorové oleje podle typu motoru na zážehové (benzínové), označené písmenem "S" (Service) a vznětové, označené písmenem "C" (Commercial). Výkonnostní stupeň je vyjádřen pro daný typ motoru dalším písmenem (od "A" výše). V zásadě platí, že čím je toto písmeno dále v abecedě, tím motorový olej splňuje novější požadavky výrobců motorů.


Viskozitní klasifikace SAE

Viskozitní klasifikace SAE

Zcela určitě při výběru vhodného motorového oleje potřebujeme znát doporučení viskozitního rozsahu, který doporučuje výrobce motoru. Viskozitní rozsah motorového oleje uvádí klasifikace SAE (SOCIETY OF AUTOMOTIVE ENGINEERS).


Firemní normy olejů

Firemní normy olejů

Mnozí výrobci automobilů vydávají své vlastní firemní normy, které vyžadují specifické požadavky na vlastnosti olejů a maziv. Tyto požadavky výrobců reagují na konstrukci a použití materiálu v automobilech.

Další