Poradna BG

Zde naleznete technické rady, návody a doporučení pro jednotlivé aplikace či produkty.

MOTOROVÝ OLEJ: JAK VYBRAT TEN SPRÁVNÝ?

MOTOROVÝ OLEJ: JAK VYBRAT TEN SPRÁVNÝ?

Motorový olej je pro motor automobilu,  motocyklu a dalších dopravních prostředků se spalovacím motorem velice důležitý. Bez něj by došlo k zásadnímu poškození motoru a podobné by to bylo s olejem, který není pro daný motor určen.

KARBON - Jde o strašáka moderních motorů?

KARBON - Jde o strašáka moderních motorů?

Co je vlastně karbon? Jde o uhlovodíkové úsady, které  zanášejí spalovací komory, výfukový systém i filtr pevných částic DPF. U starých motorů nebyl tento problém tak ožehavý, jako nyní u moderních motorů. Čím novější systém, tím jsou úsady pro něj nebezpečnější. Je třeba se tohoto strašáka bát?

Zanesený DPF filtr? Známe řešení!

Zanesený DPF filtr? Známe řešení!

Problematika zanesených filtrů pevných částic DPF u vozidel s dieselovým motorem se nyní skloňuje na různých místech snad ve všech pádech. Závažným problémem s fatálními následky je jejich odstranění z vozů, což je v přísném rozporu s naší legislativou. Je to ale opravdu pro majitele takto postižených vozů jediné možné řešení?

Viskozitní klasifikace SAE

Zcela určitě při výběru vhodného motorového oleje potřebujeme znát doporučení viskozitního rozsahu, který doporučuje výrobce motoru. Viskozitní rozsah motorového oleje uvádí klasifikace SAE (SOCIETY OF AUTOMOTIVE ENGINEERS).

Klasifikace ACEA

Klasifikaci ACEA rozdělujeme do tří skupin

- oleje pro zážehové, značené  písmenem "A" a lehké vznětové motory, značené písmenem "B"

- oleje kompatibilní s katalyzátory pro zážehové a lehké vznětové motory, značené "C"

- oleje pro vysoce výkonné vznětové motory, značené písmenem "E"

Klasifikace API

Klasifikace API dělí motorové oleje podle typu motoru na zážehové (benzínové), označené písmenem "S" (Service) a vznětové, označené písmenem "C" (Commercial). Výkonnostní stupeň je vyjádřen pro daný typ motoru dalším písmenem (od "A" výše). V zásadě platí, že čím je toto písmeno dále v abecedě, tím motorový olej splňuje novější požadavky výrobců motorů. 

Firemní normy

Mnozí výrobci automobilů vydávají své vlastní firemní normy, které vyžadují specifické požadavky na vlastnosti olejů a maziv. Tyto požadavky výrobců reagují na konstrukci a použití materiálu v automobilech.

DPF filtry

DPF filtry

Filtr pevných částic DPF (z anglického Diesel Particulate Filter, resp. FAP - filtre a particule) je velmi potřebná a užitečná součást naftových motorů. Úkolem je zabránit rozptylování jemných sazí, které patří mezi silně karcinogenní látky, jež se vdechováním dostávají do organismu a způsobují velmi vážná onemocnění.